Newsletter 1/2023

Dobrý den,

zvu Vás k přečtení nejzajímavějších aktualit z dění oddělení architektury Carl Stahlu za uplynulé období. Dnes pro Vás máme připravena tato témata:
 

 • Projekt: X-TEND ve snovém prostředí německého alpského hotelu
 • Téma: Dynamický růst projekčního oddělení Carl Stahl
 • Novinka: ADAPTEX WAVE, adaptivní stínící textilní fasády
 • Aktuálně: ADAPTEX vítězem 2022 Award of Excellence v kategorii Inovace
 • Projekt: Neodolatelná kombinace černé a nerezi v realizaci lávky u DOCK IN THREE
 • Bílé nerezové sítě: Jednoduchý a čistý vzhled v projektu tanečního domu v Praze
 • Slovensko: Moderní design nerezové sítě zábradlí na Pontonu v Bratislavě
 • Rady a tipy: I-SYS, architektonický prvek s širokým spektrem aplikací 
 • Video: X-TEND slaví 30 let
 
 
Po 20 letech znovuožívá tradiční německý Hotel Geiger pod názvem Kulturhof Standgass. Kombinuje tradici a modernost. S dechberoucím výhledem na vrcholy Watzmann a Hochkalter učiní váš pobyt nezapomenutelným. Naše nerezová síť X-TEND byla použita jako výplň hotelových zábradlí, nejen pro svůj jedinečný vzhled, ale také pro extrémně vysokou stálost a bezúdržbovost i v tak náročném vnějším prostředí.
 
 

APLIKACE: Výplň zábradlí
PRODUKT: X-TEND 124 m2, ◊ 60 mm, Ø 1,5 mm

📷  Josefine Unterhauserová
 
Kancelářská budova The Blox, zdroj: bpd development

Projekční oddělení firmy Carl Stahl funguje napříč firmou jako podpora obchodníků v divizích Architektury, Zdvihací techniky i Jištění osob. S narůstajícím počtem požadavků a projektů se oddělení v posledních měsících dynamicky rozšířilo. Rozrostlo se o další působiště v Praze Dejvicích, nové zaměstnance, software, portfolio služeb a také země, kam naše projekty dodáváme.

"Za uplynulý rok jsme pracovali na 51 projektech do celkem 11 zemí. Zadání projektů a jejich rozsah se pokaždé značně liší. Občas počítáme X-LED světelné fasády do Kataru či bezpečnostní sítě na zábradlí mostů do USA či Indie, jindy je to architektonický návrh membránového zastřešení pro venkovní učebnu v Praze. Často jde o kompletní projekt voliéry do zoologické zahrady v ČR, na Slovensku, v Německu či jinde mimo Evropu. Nezřídka kdy počítáme, navrhujeme a kreslíme kotevní body pro jistící systémy nebo mobilní vysoko tonážní jeřáby", shrnuje Ing. arch. Andrea Vášková, vedoucí kanceláře v Dejvicích.

Náš projekční tým jsme rozšířili o architekty, statiky, projektanty, konstruktéry i rozpočtáře. Otevřeli jsme proto novou pobočku v pražských Dejvicích. Jsme tak schopni reagovat na nové poptávky rychleji a s novými posilami se nezalekneme ani rozsáhlých projektů. "Místo katalogových řešení nabízíme zákazníkům individuální přístup a originální zpracování jejich představ. Každý projekt přináší nové výzvy a nás baví
je řešit. Hlavní náplní naší práce jsou návrhy architektonických řešení, statické analýzy, zpracování dokumentace pro stavební povolení, pro provedení stavby včetně rozpočtu
či výrobní dokumentace
. S rozšířeným týmem přichází také rozšíření portfolia služeb, a to především v oblasti architektury
a urbanismu
", doplňuje za vedení Ing. arch. Andrea Vášková.


Hlavní princip návrhu společný pro membránové konstrukce i nerezové sítě je dvojí křivost, a proto pracujeme především ve 3D. Tomu samozřejmě odpovídá i software, který používáme – Rhino, Easy 2023, Tekla Structures, Dlubal RFEM či Kros 4. Dlouhodobě nás baví i parametrické modelování v Grasshopperu, které nám usnadňuje a zrychluje činnost. Neustále se snažíme rozšiřovat své znalosti, a tak jsou u nás pravidelná školení na software, produkty či projektový managmenent
na denním pořádku.


Není pro nás výjimkou zamířit na stavbu a s klientem se potkat osobně, a to i v zahraničí. Jedno osobní setkání často vyřeší spoustu nejasností během pár minut. V průběhu projektu je ale důležitá pravidelná interakce mezi projekčním týmem investora a projekčním týmem Carl Stahl, a proto se běžně propojujeme i online.

 

Svěřte se s Vaším přáním, odvážnou představou či nápadem profesionálům, kteří s těmito produkty pracují každý den. Rádi splníme Vaše představy osobním přístupem.

 

Kontakty na projekci Carl Stahl
 
 

Zelená dohoda pro Evropu klade stále vyšší nároky na budoucí stavební materiály a systémy, které by měly snižovat dopad na změny klimatu.Vytápění a chlazení budov je energeticky velmi náročné, cílem je snížit uhlíkovou stopu a množství takto spotřebované energie o 18%. Předsazená fasáda může v regulaci energetické náročnosti budovy hrát klíčovou roli. Stínící technologie jsou obecně povážovány za nejlepší metodu přímé prevence přehřívání budovy, jejích vnitřních prostor i okolí. Nová generace adaptivních "chytrých fasád" přináší mnohem více. Systémy ADAPTEX jsou jednoduché, samočinné a snižují nároky na údržbu a recyklaci.

 

ADAPTEX WAVE je celosvětově unikátní  → Je založen na deformaci textilních pásků. Jeho funkčnost zajišťují slitiny s tvarovou pamětí.

 
 

"Chytré" a designově zajímavé zastínění může bránit přehřívání městského prostoru, snížit tepelnou zátěž přilehlých budov a tím pasivně snižuje celkové nároky na chlazení interiérů prostřednictvím optimalizovaného mikroklimatu. V důsledku toho mohou být veřejná a poloveřejná prostranství intenzivněji využívána v extrémních klimatických podmínkách. Systém zároveň umožňuje přenos světla a vzduchu při nižších teplotách. 

Výzkumný projekt ADAPTEX zkoumá adaptivní textilní stínicí systémy, které se mohou autonomně otevírat a zavírat vlivem měnící se okolní teploty a síly slunečního záření, které na ně působí a to bez dodatečné elektrické energie. 

 

Systém je právě testován v extrémních klimatických podmínkách v Ománu, na domě GUtech ECO v Muscatu. Tato zkušební fasáda podléhá 24/7 monitorování, výsledky budou zveřejněny a jsou implementovány do optimalizace budoucích aplikací.

 

Projekt je financován BMBF Zwanzig20 v rámci
inovační sítě smarthoch³.

 

Partněři projektu:
Weißensee Kunsthochschule Berlin, Priedemann Fassadenberatung GmbH, Verseidag-Indutex GmbH, Fraunhofer IWU, ITP GmbH, GUtech - German University of
Technology in Oman, SGS Schütz - Goldschmidt - Schneider,
i-Mesh

 
 
 

S potěšením oznamujeme, že společnost ADAPTEX byla na letošní konferenci v Chicagu Radou pro vysoké budovy a městská stanoviště – CTBUH oceněna jako vítěz 2022 Award of Excellence v kategorii Inovace! Gratulujeme a děkujeme všem našim projektovým partnerům za skvělou spolupráci.

 

Jsme velmi hrdí, že Carl Stahl hraje klíčovou roli ve vývoji a výrobě tahových komponentů právě pro systémy ADAPTEX WAVE a ADAPTEX MESH. Poskytujeme systémům vysoce přizpůsobené nerezové sítě a rámy X-TEND a zajišťujeme montáž všech aktuátorů se speciálními mikro koncovkami.

 
 

Už jste se prošli po lávce k Libeňskému mostu v Praze a prohlédli si kombinaci nerezové sítě X-TEND a černého ocelového zábradlí? Jestli ne, pojďte se podívat na několik fotek z této realizace.

 

Nerezová síť X-TEND spolu s nerezovými lany I-SYS a dalšími nerezovými komponentami vyplňuje černé zábradlí vedoucí k lávce na Libeňský most. Vzhledem k okolní výstavbě bylo rozhodnutí pro kombinace nerez + černá, aby nerezová síť vynikla v okolí kancelářských budov v černé barvě.

 

V rámci probíhající výstavby bylo prioritou co nejrychlejší zpřístupnění nové lávky k Libeňskému mostu. Naší rychlou reakcí a zhotovením bylo možné zahájit pěší provoz po lávce a umožnit spuštění nové výstavby.

 
 

V projektu Tanečního domu Petřiny jsou bílé sítě X-TEND použity jako výplně zábradlí, které perfektně doplňují fasádní panely a celkový dojem z budovy. Bílé sítě skvěle ladí s jednoduchým a čistým vzhledem a zároveň díky své certifikaci splňují bezpečnostní funkci zábradlí.

 

Perfektní příprava a rychlá instalace

 

Principy kotvení obvodového lana a nerezové sítě byly do detailu domluveny předem a ze strany stavby byly perfektně připraveny kotevní body dle projektové dokumentace. Sítě jsme tak mohli vyrobit dle přesných rozměrů a jejich montáž pak proběhla hladce a bez jakýchkoliv problémů.

 

 
 

Bratislava je známá životem na nábřeží řeky Dunaj. Při vzniku tohoto multifunkčního objektu vyvstal požadavek na výplň zábradlí v moderním designu a vysoké funkčnosti v náročných podmínkách na vodě. Což nerezová síť X-TEND instalovaná naším týmem odborníků dokonale plní.

 

Perfektní doplnění designu multifunkčního objektu na řece Dunaj


Ve spolupráci s generálním dodavatelem jsme navrhli konstrukci zábradlí s typickými detaily a nerezovou síťí X-TEND. Provedení detailů je důležité zejména pro instalaci v exteriérovém prostředí, kde se střídají roční období a kde umístnění při vodě je pro všechny prvky kritické. Ale pro naše produkty jejich odbornou instalaci to není problém. Kromě odolnosti vůči korozivnímu exteriérovému prostředí garantujeme jak stálost tvaru, tak i vzhledu nerezové sítě.

 

Instalace už je pouze třešnička na dortu


Náš projekční tým vždy úzce spolupracuje
s projektantem
 a pomáháme vhodně začlenit naše prvky do celkové koncepce. Když je vše
v přípravné fázi hotové, výroba a montáž jsou rutinní záležitostí.

 

 

 
 

Naše oddělení architektury má ve svém portfoliu kromě jiného také všestranně použitelný architektonický prvek – nerezová lana I-SYS®. Mimořádně stabilní a odolná lana ze špičkové nerezové oceli, která využívají architekti a stavitelé, stejně tak jako soukromí stavebníci, dekoratéři a interiéroví designéři.

 

K čemu všemu lze tento vysoce funkční a zároveň designový element použít?
 

 • jako fasádní mřížky podporující řízený růst rostlin
 • k realizaci originálních zahradních pergol
 • k výstavbě venkovních i interiérových zábradlí 
 • k eliminaci velkých mezer a ochraně proti pádu
 • k ztužení nosných prvků
 • jako závěsy a nosníky např. střešních prvků
 • jako interiérové závěsy pro funkční rozdělení vnitřní prostor
 • jako elegantní baldachýny se zvýšenou stabilitou a minimem použitého materiálu
 • jako různorodé konstrukční detaily pro individuální řešení vašich projektů

 

Z čeho jsou lana vyrobena?

 

Lana se vyrábí z nerezové oceli, třída materiálu 1.4401. Armatury a doplňky jsou z nerezové oceli, materiál třídy 1.4301, 1.4305, 1.4401, 1.4404 a 1.4571 tak, aby splňovaly bezpečnostní, výkonnostní a zároveň estetickou funkci požadovanou našimi zákazníky.

Lze objednat velmi tenká až „neviditelná“ lanka se stejně funkčními vlastnostmi?

Bohatá nabídka lanek I-SYS® skýtá tyto průměry: při konstrukci lana 1x19 máme průměry lanek od 2mm do 26mm, při konstrukci lana 6x7 máme průměry lanek od 1mm – 8mm a při konstrukci lana 6x19 máme pro Vás průměry lanek od 2mm-16mm. Pro ideální použití jsou lanka I-SYS® zakončena okem, vidlicí, vnějším či vnitřním závitem, smyčkou, svěrnou koncovkou nebo válečky.

Lze lanka umístit nejen vodorovně a svisle, ale také šikmo nebo “cik-cak“, aniž by došlo ke snížení bezpečnostní funkce například u zábradlí?

Ano, i toto řešení lze díky jedinečným vlastnostem lanek I-SYS® zajistit. Carl Stahl poskytuje realizace šité na míru požadavkům každého zákazníka. 

Do jakých materiálů lze lana kotvit?


Carl Stahl poskytuje vhodné příslušenství pro kotvení do dřeva, oceli, zdiva, betonu i skrze izolace. Kotvit lze do libovolných pevných materiálů, podstatné je předpokládané zatížení, které má kotvení přenášet. Můžeme říci, že dřevo, beton, cihly apod. jsou vhodné pro běžné kotvení. Některé případy však vyžadují odborné posouzení. Například sklo, nebo zateplené fasády domů apod. Důležité je dát pozor, zda se na požadovanou aplikaci nevztahují zvláštní bezpečnostní předpisy.


Přijďte se s námi podělit o svou představu i vy, rádi vám vyjdeme vstříc a zajistíme návrh, splňující specifické podmínky vašeho projektu.

Na web I-SYS®
 
 
 

Pusťte si naše nové firemní video oslavující 30. výročí nerezových sítí X-TEND. Zavzpomínejme společně na začátky s outdoorovým nerezovým nábytkem, vůbec první projekt zoo a cestu
až k dnešnímu všestrannému využití sítí a dechberoucím projektům.

Krátký 2 minutový film v původním německém znění dává nahlédnout do výroby a historie naší pobočky v Süssenu.

 
 


Doufám, že jste si dnešní čtení užili. V případě jakýchkoliv dotazů jsem tu pro Vás.

 

S přátelským pozdravem,

Mgr. Monika Hamidovič, DiS.

Marketingový manažer / Marketing manager
Mob: +420 730 515 053
Email: marketing@carlstahl.cz

 

 

Carl Stahl & spol, s.r.o.| Mikulovická 4 | Praha 190 17 | carlstahl.cz 

Pokud nechcete dostávat další e-maily, snadno můžete jejich zasílání úplně zrušit.
Powered by Quanda