Newsletter 3/2023

Dobrý den,

zvu Vás k prohlédnutí zajímavých realizací a aktualit z dění oddělení architektury Carl Stahl. Dnes pro Vás máme připravena tato témata:
 

 • Svobodný a bezpečný prostor Montessori. Dětská voliéra a další aplikace v unikátním projektu mateřské školy v Jablonci nad Nisou.
 • Představujeme: Nejnovější voliéra ptáků u pavilonu Sečuán v pražské ZOO otevřena
 • Téma: Léto. Čas bazénů, aquaparků a relaxačních zařízení. Odolný, krásný a bezúdržbový nerez v našem největším aquaparku Aqualand Moravia i v dalších projektech.
 • PROJEKT: Membránové zastřešení typizované čerpací stanice na Slovensku.
 • Bezpečnost i design: Zabezpečení vjezdu do podzemní garáže BB-Centra v pražské Michli.
 • Bílé nerezové sítě v zrcadle točitého schodiště na Malé Straně.
 • Zeleň v rozpáleném městě nic nenahradí. Ozelenění parkoviště Městké radnice Prahy 7.
 • Kam na výlet: 12+  tipů po celé naší zemi, kam vyrazit do přírody a něco zažít.
 • Letní soutěž: VYHRAJTE ROČNÍ RODINNÉ VSTUPNÉ DO VÁMI VYBRANÉ ČESKÉ ZOO.
 
 

ETA certifikované nerezové sítě X-TEND díky svým vlastnostem umožňují svobodně navrhovat kovové konstrukce v takové tvarové rozmanitosti, jako v případě Montessori školky v Jablonci. Svobodný a bezpečný pohyb dětí po interiérech, venkovním schodišti a terasách byl hlavním kritériem. Nerezové sítě byly ale využity i pro další funkční a designové prvky, například jako stálá a bezúdržbová treláž pro řízený růst rostlin před fasádou budovy.

PROJEKT: Mateřská škola Montessori, Jablonec nad Nisou

APLIKACE: zabezpečení, výplň zábradlí, fasáda, ozelenění
PRODUKT: X-TEND CXE, nerez AISI 316, ◊ 120 mm, Ø 2,0 mm

FOTO: Archiv Carl Stahl, BoysPlayNice

 
 

Hlavní nosná konstrukce voliéry je založena na oblouku z ocelového kruhového profilu, který je doplněn sloupy s taženými táhly (tzv. systém trojnožek: 1 sloup + 2 táhla). Ocelová konstrukce je opatřena matnou tmavou barvou (kovářská čerň) a použité nerezové sítě jsou polymericky černěné. Toto černé provedení je velmi vhodné pro řešení voliér i výběhů pro zvířata. Hlavním důvodem je, že tmavá síť, potažmo ocelová konstrukce, je v přírodním prostředí zoo daleko méně rušivá než nerezová síť bez povrchové úpravy a v kontextu tmavého pozadí za voliérou není téměř viditelná. Působí to velmi pozitivně na celkovou architektonickou a vizuální stránku zoo a zároveň je zde i hledisko psychologické, kdy má návštěvník pocit menší bariéry mezi ním a zvířetem.

PROJEKT: Voliéra Sečuán, ZOO Praha

APLIKACE: ZOO

PRODUKT: X-TEND CXE Supermicro 240 m², ◊ 25 mm, Ø 1,5 mm
FOTO: Archiv Carl Stahl


NAŠE SLUŽBY:

 • Spolupráce při tvorbě studie
 • Vytvoření 3D modelu nové konstrukce
 • Formfinding
 • Zpracování dokumentace pro provedení stavby
 • Výkon autorského dozoru na stavbě
 • Výrobní dokumentace ocelových konstrukcí
 • Výrobní dokumentace pro nerezové sítě
 • Dokumentace skutečného provedení stavby


PŘEDÁNÍ: 5/2023

 

V tomto projektu jsme se zabývali také nejbližším okolím a interiérem voliéry. Výraznou roli zde hrají vodní prvky, ať už jde o jezírko uvnitř voliéry, tak potůček tekoucí z jezírka přes chodník, který opět do jisté míry potírá hranici mezi teritoriem zvířat a lidí.

 
 
 

Nerez, jako materiál použitý pro zábradlí a jeho výplně, nachází uplatnění skoro v každém prostředí. Velice vhodný je mimo jiné také do míst zcela ponořených do vody nebo do celkově vlhkem zatížených prostor, se kterými se setkáváme například na koupalištích, v aquaparcích či relaxačních zařízeních. Například v největším českém aquaparku, Aqualand Moravia, zrekonstruované plovárně v jihočeském Písku, saunovém světě Saunia na Černém Mostě nebo u soukromých bazénů, představují nejen elegantní a hezké, ale zároveň také velice odolné a lehce udržovatelné řešení. 

 

PROJEKT: Aqualand Moravia, Pasohlávky

APLIKACE: zábradlí, tobogánová věž atrakce HIGH FIVE a doplnění dalších atrakcí

PRODUKT: X-TEND CXL 85,438 m², ◊ 40 mm, Ø 1,5 mm  / X-TEND CXL 322,761 m², ◊ 40 mm, Ø 1,5 mm
FOTO: Archiv Carl Stahl, Brněnský deník

 

PROJEKT: Plovárna U Václava, Písek

APLIKACE: zábradlí
FOTO: Archiv Carl Stahl

 

PROJEKT: Saunový svět Saunia, Praha

APLIKACE: zábradlí

PRODUKT: X-TEND CX 28 bm, ◊ 60 mm, Ø 1,5 mm 
FOTO: Archiv Carl Stahl

 

    PROJEKT: Soukromý bazén

    APLIKACE: zábradlí, zabezpečení

    FOTO: Archiv Carl Stahl

 
 
 
 

PES membrána s PVC zátěrem na nosné ocelové konstrukci s kotevními lany jako zastřešení typizované čerpací stanice, kterou je možné postavit kdekoli pouze s místní úpravou kotevních prvků dle geologického podloží a povětrnostních vlivů. Celé zastřešení je dlouhé téměř 10 metrů a široké 8 metrů. Zastřešení zajišťuje volný průjezd vozidlům ve vyšší části 4 metry a v nižší 3,5 metru. Celková skutečná plocha membrány je 72 m2.

Typizované designové a funkční řešení

Membrána má půdorysný tvar lichoběžníku, delší strany jsou vůči sobě lehce šikmé a jsou napevno uchycené do ocelového ohýbaného nosníku. Hlavním nosnou konstrukci tvoří ocelový rám skládající se ze tří sloupů a rozpěry těsně pod membránou. Sloupy jsou kotveny na ostrůvku mezi komunikacemi čerpací stanice. Na kratších stranách je potřebné dvojí křivosti membrány docíleno snížením a zvýšením středních cípů plachty. Na horním konci oblouků je cíp tlačen pomocí vzpěradla a 4 kotevních lan směrem dolů. Na kraji obloukových nosníků je umístěna ocelová rozpěra. Na dolním konci oblouků je střední cíp tlačen vzhůru pomocí ocelového sloupu a dvou kotevních lan. Stabilita spodních konců obloukových nosníků je zajištěna dvojicí sloupů s dvěma kotevními lany.

PROJEKT: Tuto, Modra, Slovenská republika

APLIKACE: membránové konstrukce

SKUTEČNÁ PLOCHA: 72 m2

Projektant: Ing. arch. Zdeněk Hirnšal, Ing. Václav Luzar, Ing. arch. Pavel Jurčík, Bc. Stanislav Hák

Statik: Ing. Václav Luzar, Ing. Svitlana Kalmykova

Investor: Tomas Šoóky – Longleaf s.r.o.
FOTO: Archiv Carl Stahl

 
 

Nad vjezdem do nově zbudované podzemní garáže BB centra v Praze - Michli, byla architekty navržena odpočinková zóna s venkovním posezením. V závěru stavby bylo potřeba dořešit bezpečnost tohoto prostoru a zamezit možnému pádu osob a předmětů skrze ocelovou konstrukci. Vzhledem k výšce a designu konstrukce se hledalo bezpečné a zároveň vzhledově co nejméně rušivé řešení. Nerezová síť X-TEND splňuje tyto požadavky dokonale. Od první schůzky s architekty a oceláři na stavbě, jsme síť instalovali do 3 týdnů. Díky tomu bylo možné prostor plně využívat již při slavnostním otevření.

PROJEKT: Vjezd do podzemní garáže, BB-Centrum, Praha

APLIKACE: zabezpečení

PRODUKT: X-TEND, ◊ 60 mm, Ø 1,5 mm
FOTO: Archiv Carl Stahl

 
 

Na svačinku, na zahradu, do třídy. Po schodech nahoru, dolů, zas a znova. To je denodenní rutina dětí a učitelek pražské Mateřské školy Letenská, v krásné lokalitě s vyhlídkou na Pražský hrad v blízkosti metra Malostranská. Paní ředitelka roky hledala optimální řešení, aby byly tyto skupinové přesuny malých, často rozjařených dětí bezpečné. V zrcadle schodiště byly například vyvazovány textilní sítě, které ovšem bylo nutné několikrát do roka složitě odvazovat, prát a opět zdlouhavě vyvazovat. Designové bílé nerezové sítě s černými svorkami vkusně doplňují původní zábradlí točitého schodiště, dávají skvělě prostoupit světlu z proskleného vitrážového stropu a celý prostor příjemně prozáří. Navíc jsou bezúdržbové, neulpívá na nich prach a jsou prakticky nezničitelné.

PROJEKT: Mateřská škola Letenská, Praha

APLIKACE: zabezpečení, zábradlí

PRODUKT: X-TEND bílá 67 m², ◊ 80 mm, Ø 1,5 mm
FOTO: Archiv Carl Stahl

 
 
 
 
 

Vnitroblok za budovou radnice slouží jako parkoviště s posezením. Téměř celý den sem svítí slunce. Vnější plášť budovy a obvodové zdi vnitrobloku tak značně absorbují a odrážejí teplo. Následkem je mimo jiné zvýšený ohřev okolního vzduchu. Zejména v horkých letních měsících tak nebyl prostor ideální odpočinkovou zónou. Více zeleně by situaci výrazně zlepšilo. Pozitivní vliv zeleně na okolní mikroklima je nesporný a citelný. Zeleň je schopna výrazně tlumit teplotní výkyvy
a díky odparu vody udržuje přirozenou vlhkost vzduchu. Navíc z ovzduší zachycuje škodlivé látky
a prach a také snižuje expozici hluku. P
rostor vnitrobloku však neumožňoval výsadbu další zeleně klasickým způsobem. Skvělým řešením jsou nerezové systémy Carl Stahl®, které tvoří stabilní
a bezúdržbovou nosnou konstrukci pro řízený růst rostlin i na vertikálních plochách
Ozelenění obvodových zdí vnitrobloku navíc prostor vizuálně zhodnotilo a dodává estetický rozměr jinak nevýrazné fasádě. 

PROJEKT: Parkoviště Městské radnice Prahy 7, Praha

APLIKACE: ozelenění

PRODUKT: X-TEND 170bm, ◊ 300 mm, Ø 2 mm
FOTO: Archiv Carl Stahl

 
 

Krásné počasí doslova vybízí k výletům a tak i ti nejzarytější domácí typy, po vzoru dobrodruhů, vyrážejí ven. Ať už patříte k první nebo druhé skupině a právě hledáte inspiraci, kam vyrazit, užít si trochu přírody a něco zažít, třeba se Vám bude hodit pár tipů od nás.

 

12+ zajímavých míst, rozmístěných po celé naší zemi, které díky instalacím dobře známe a můžeme doporučit. Pošlete nám z tohoto výletu fotku s pozdravem, kterou budeme sdílet na našich sociálních sítích a vyhrajte roční rodinné vstupné do Vámi vybrané české ZOO. Pravidla soutěže naleznete níže. Přejeme krásné léto a hodně zábavy na cestách.

Kompletní seznam vyobrazených "Tipů na výlet", rozšířený o další soutěžní lokality, naleznete níže v pravidlech letní soutěže.

 
 

Jak soutěžit:

 1. Užijte si prima letní čas a navštivte jakékoliv místo ze seznamu soutěžních lokalit.*
 2. Vyfoťte se na místě s naší realizací tak, aby byly viditelné nerezové sítě X-TEND nebo membrána**
 3. Zašlete fotku na e-mail: marketing@carlstahl.cz společně s Vaší identifikací: jméno, příjmení, e-mail, telefon a vyčkejte na potvrzení o zařazení do soutěže. Můžete připojit i pozdrav z místa, který si přejete k fotce uvést. Tyto fotografie budou zveřejněny na sociálních sítích pořadetele.
 4. Navštivte více lokalit a zvyšte tak svou šanci na výhru.
 5. Sledujte naše profily na sociálních sítích Fb: Carl Stahl & spol, s.r.o. , IG: @carl_stahl_architektura, poznávejte krásná místa naší země a bavte se společně s námi. 
 6. Soutěž probíhá od 15. července do 10. září 2023.
 7. Losování o výhru proběhne v září 2023. Všem zúčastněným držíme v soutěži palce.

 

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.


*
Seznam soutěžních lokalit:

Brno, koupaliště Mokrá-Horákov (membrána) • Brno, terasa Zelný trh (sítě) • České Budějovice, komunitní centrum Máj (sítě) • České Budějovice, výstaviště (membrána) • Český Jiřetín, turistická stezka vodního díla Fláje (sítě) • Dobšice, vinařství Lahofer (sítě) • Dolní Morava, Stezka v oblacích a Skywalk 721 (sítě) • Hradec Králové, obnovitelné zdroje (sítě) • Humpolec, rodinný pivovar Bernard (sítě) • Cheb, stezka Kachní kámen (sítě) • Chotěbuz, Archeopark (sítě) • Chrudim, fotbalový stadion (sítě) • Jihlava, fotbalový stadion (membrána) •  Kaplice, rozhledna Hradišťský vrch (sítě) • Karlovy Vary, sportovní areál Gejzírpark (sítě) • Klatovy, letní kino (sítě) • Kosova Hora, lávka (sítě) • Krkonoše, herní krajina Pecka (sítě) • Kunětická hora, hrad Kunětická hora (sítě) • Kunštát, sportovní areál FK Kunštát (membrána) • Lednice, SPA Resort Lednice vodní altán, pergola a terasa (sítě) • Litomyšl, atletický stadion (membrána) • Most, amfiteátr Benedikt (membrána) • Nový Jičín, tržnice (membrána) • Ostrava, atletická hala Vítkovice (sítě) • Ostrava, Bolt Tower Dolní Vítkovice (sítě) • Ostrava, Vysoká pec Vítkovice (membrána) • Ostrava, Divadlo loutek (membrána) • Ostrava, The Orchard (membrána) • Otovice - Karlovy Vary, vyhlídka Otovice (sítě) • Pasohlávky, Aqualand Moravia (sítě) • Písek, lávka Dagmar Šimkové (sítě) • Písek, plovárna U Václava (sítě) • Praha, altány v parku Lannova (membrána) • Praha, Golf Hostivař (membrána) • Protivín, krokodýlí ZOO (sítě) • Přerov, Tyršův most (sítě) • Tábor, rozhledna Hýlačka (sítě) • Vrchlabí, stadion FC Vrchlabí (membrána) • Zadov, rozhledna na skokanském můstku Churáňov (sítě) • Zborov, nadhledna Háječek (sítě) • Zlín, lávka v Centrálním parku Jižní svahy (sítě)

 

 

** Vzorové fotografie

Jiříček s Péťou už si běží pro výhru. Zdravíme
z Krkonoš. Hadrubovi

 

Uáááá, dneska to bude jízda. Ostrava jede!

Zdraví olomoucká parta.

 


Doufám, že jste si dnešní čtení užili. V případě jakýchkoliv dotazů jsem tu pro Vás.

 

S přátelským pozdravem,

Mgr. Monika Hamidovič, DiS.

Marketingový manažer / Marketing Manager
Mob: +420 730 515 053
Email: marketing@carlstahl.cz

 

 

Carl Stahl & spol, s.r.o.| Mikulovická 4 | Praha 190 17 | carlstahl.cz 

Pokud nechcete dostávat další e-maily, snadno můžete jejich zasílání úplně zrušit.
Powered by Quanda